Morszczyn pęcherzykowaty – właściwości i zastosowanie
Glony coraz częściej wchodzą w skład suplementów diety. Wyróżniają się wysoką zawartością witamin i mikroelementów, są uznawane za superfoods, można je też wykorzystywać w przemyśle kosmetycznym. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się morszczynowi pęcherzykowatemu. Właściwości glona powinny zainteresować przede wszystkim osoby z kłopotami z tarczycą i trawieniem.
Co to jest morszczyn pęcherzykowaty?
Morszczyn pęcherzykowaty jest zaliczany do brunatnic. Można go spotkać w Oceanie Atlantyckim i Arktycznym, ale także w morzach, m.in. w Bałtyku. Ma oliwkowy kolor, jest pokryty charakterystycznymi pęcherzykami, a w jego budowie wyróżniamy trzy części: ryzoid, kauloid oraz fylloid, czyli odpowiedniki korzenia, łodygi oraz liścia.
Morszczyn pęcherzykowaty jest bogaty w jod, potas, wapń, miedź, witaminy z grupy B, wit. A czy C. Znajdziemy w nim również magnez, cynk oraz sód. Zawartość jodu w suszonym morszczynie jest uzależniona m.in. od stopnia zasolenia akwenu, z którego pochodzi.
Morszczyn pęcherzykowaty – właściwości
Wiemy już, jak wygląda morszczyn i jakie składniki się w nim kryją. Jakie bezpośrednie korzyści dla naszego zdrowia możemy z niego czerpać?
Morszczyn jest polecany przede wszystkim przy problemach trawiennych. Pobudza perystaltykę jelit, ułatwiając wypróżnianie. Pęcznieje też w przewodzie pokarmowym, wywołując uczucie sytości. Z tego względu morszczyn jest dobry na odchudzanie.
Właściwości prozdrowotne glona są wykorzystywane przy problemach z tarczycą. Morszczyn pęcherzykowaty pobudza wydzielanie jej hormonów, a dodatkowo może zapobiegać niedoczynności, związanej m.in. z niedoborem jodu.
Morszczynowi przypisuje się działanie moczopędne, dlatego może być wykorzystywany przy detoksie organizmu czy likwidowaniu obrzęków. Ułatwia gojenie się ran, a także pozytywnie wpływa na wygląd skóry. Wiąże się to z bogactwem antyoksydantów o działaniu przeciwstarzeniowym. Kremy z morszczynem pęcherzykowatym pomagają uporać się z cellulitem, nawilżają i regenerują.
Popularne są również kąpiele z dodatkiem morszczynu – ze względu na działanie przeciwzapalne przynoszą ulgę przy bólach stawów.
Zastosowanie morszczynu pęcherzykowatego
Morszczyn jest składnikiem mieszanek ziołowych, wspomagających proces odchudzania, pracę tarczycy czy trawienie. W przemyśle kosmetycznym jest stosowany do produkcji kremów nawilżających czy balsamów antycellulitowych. Ze względu na zawartość kwasu alginowego korzyści z morszczynu czerpie też przemysł spożywczy – jest on zagęszczaczem i składnikiem środków żelujących, np. do produkcji dżemów.
Niektórzy piją morszczyn w formie naparu. Wystarczy zalać wrzątkiem 3 płaskie łyżeczki suszonych glonów i sięgać po taki napój do trzech razy dziennie. Suszony morszczyn można również dodawać do kąpieli.
Morszczyn: skutki uboczne
Tak jak w przypadku innych glonów, należy zachować szczególną ostrożność, jeśli zanotujemy objawy takie jak: bezsenność, potliwość czy duszności. Morszczyn nie jest zalecany przy nadczynności tarczycy (ze względu na zawartość jodu), natomiast kobiety w ciąży i karmiące piersią przed zastosowaniem suplementów lub naparów z morszczynu pęcherzykowatego powinny skonsultować się z lekarzem.
Morszczyn pęcherzykowaty a Hashimoto
Suplementacja morszczynem pęcherzykowatym przy chorobie Hashimoto powinna być poprzedzona konsultacją lekarską. Glon jest źródłem jodu, potrzebnego do prawidłowej pracy tarczycy, natomiast przy Hashimoto zbyt wysoka ilość tego pierwiastka w diecie może nasilać zapalną odpowiedź układu odpornościowego. Dlatego właśnie badania i konsultacja ze specjalistą będą w tym przypadku konieczne.
Więcej na temat Hashimoto pisaliśmy w artykule: Dieta i suplementacja w Hashimoto