Naturalne sposoby na potencję
Jakie produkty są dobre na potencję? To pytanie często zadawane przez mężczyzn, zwłaszcza po 50. roku życia, choć nie tylko. Kłopoty mogą pojawić się niespodziewanie i wpływać na różne obszary życia – także te niezwiązane z seksem. Co robić w takiej sytuacji? Postanowiliśmy przyjrzeć się, jakie naturalne sposoby na potencję cieszą się popularnością wśród mężczyzn.
Co wpływa na potencję?
Potencję definiuje się w skrócie jako zdolność mężczyzny do osiągnięcia erekcji. Nieprawidłowości w tej kwestii mogą mieć różne podłoża, od fizjologicznych po psychologiczne. Właśnie dlatego bardzo często trudno jest wskazać jedną przyczynę i ustalić jedno źródło problemu.
Zanim udamy się do lekarza, warto wziąć pod lupę wszystko, co wiąże się ze stylem życia. Badania dowiodły, że ogromny wpływ na potencję ma odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, nałogi oraz stres. Praca nad tymi obszarami może w zaskakujący sposób poprawić jakość życia seksualnego!
Co sprzyja zaburzeniom erekcji?
Kontynuując temat stylu życia, warto zaznaczyć, że prawdziwymi „niszczycielami” erekcji są:
– palenie papierosów
– picie alkoholu
– stosowanie diety bogatej w cukry proste, tłuszcze nasycone itp.
– silny stres
– problemy ze snem
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to „drobiazgi” – w rzeczywistości mają one ogromny wpływ na jakość życia seksualnego. Palenie papierosów utrudnia dopływ krwi do ciał jamistych w prąciu, picie alkoholu z kolei osłabia zdolność rejestrowania zewnętrznych bodźców, potrzebnych do wywołania erekcji.
Ćwiczenia fizyczne nie tylko wzmacniają organizm i zwiększają witalność, ale też usprawniają przepływ krwi w okolicach miednicy, co pomaga utrzymać wzwód. Odpowiednia dawka snu jest niezbędna do regeneracji organizmu, a także do produkcji hormonów, odpowiedzialnych za ochotę na seks.
Masz problemy ze snem? Przeczytaj też: Co to jest melatonina? Działanie, wpływ oraz skutki niedoboru.
Domowe sposoby na poprawę erekcji
W warunkach domowych można zadbać o odpowiednią dietę. Żywność sprzyjająca potencji to m.in.:
– produkty bogate w cynk: ostrygi, pestki dyni, nasiona słonecznika
– produkty bogate w selen: pełnoziarniste kasze, ryby, jaja
– świeże warzywa i owoce – bogate w witaminy i antyoksydanty
Lekkostrawna dieta pomoże też w zrzuceniu zbędnych kilogramów, które – jak wskazują badania – mają wiele wspólnego z problemami z potencją. Nadwaga nie tylko wpływa na poczucie atrakcyjności, ale przede wszystkim przyczynia się do spadku poziomu testosteronu, kluczowego dla potencji hormonu.
Aktywność fizyczna
Czy istnieje specjalny rodzaj ćwiczeń mogących wpłynąć na poprawienie potencji? Okazuje się, że tak! Poza oczywistymi zaletami, takimi jak wydzielanie się endorfin czy pozbycie się stresu – które również mają niebagatelny wpływ na życie seksualne – ćwiczenia mogą wzmocnić wzwód i pomóc w jego utrzymaniu.
Jakie zatem ćwiczenia na erekcje są szczególnie polecane? Mowa jest o treningu aerobowym, czyli dostarczającym maksymalnej ilości tlenu do mięśni. Taki trening buduje też wytrzymałość organizmu i zwiększa jego wydolność, co w oczywisty sposób pomaga odbywać dłuższe i lepsze stosunki.
Do ćwiczeń aerobowych należą m.in.:
– szybki marsz
– bieganie
– pływanie
– jazda na rowerze
– jazda na rolkach
– orbitrek
Jednym ze sposobów zwiększających produkcję testosteronu jest z kolei trening siłowy. Podnoszenie ciężarów uruchamia wiele procesów sprzyjających wytwarzaniu tego hormonu. Testosteron jest m.in. niezbędny do utrzymania funkcji seksualnych i produkcji spermy.
Odrębnym rodzajem ćwiczeń na potencję jest trening mięśni Kegla.
Ćwiczenia mięśni Kegla – wpływ na potencję
Wiele osób wciąż błędnie zakłada, że mięśnie Kegla posiadają tylko kobiety. Mówi się o nich znacznie częściej, zwłaszcza w kontekście nietrzymania moczu czy przygotowań do porodu. Mężczyźni także posiadają wspomniane mięśnie i – tak samo jak kobiety – powinni je ćwiczyć, jeśli zależy im na wzmocnieniu erekcji czy mocniejszym przeżywaniu orgazmu.
Jak zlokalizować mięśnie Kegla? Są one usytuowane od kości ogonowej do kości łonowej i docierają do podstawy penisa. Można je łatwo „wyczuć” podczas oddawania moczu – jeśli zaciśniemy mięśnie, wstrzymując strumień, dowiemy się, gdzie leżą. O ile jednak takie ćwiczenie może nam posłużyć do zlokalizowania mięśni Kegla, o tyle treningi muszą odbywać się w innych momentach niż oddawanie moczu. Ćwiczenie mięśni Kegla podczas mikcji grozi bowiem infekcjami układu moczowego.
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla? Przede wszystkim – regularnie, pierwsze efekty zauważymy zazwyczaj po upływie miesiąca. Po drugie – spokojnie i z kontrolą oddechu. Schemat wygląda następująco: wydychamy powietrze i na 5 sekund zaciskamy mięśnie Kegla, a na wdechu rozluźniamy je. W jednej sesji treningowej powinno się znaleźć minimum 20 powtórzeń. Dobra wiadomość brzmi tak, że ćwiczyć mięśnie Kegla można tak naprawdę wszędzie i o każdej porze (poza momentami, kiedy oddajemy mocz).
Naturalne sposoby na potencję: korzeń żeń-szenia
Ten temat poruszyliśmy nieco wcześniej w artykule: Środki na potencję – co polecamy?
Warto jednak rozwinąć temat żeń-szenia, który obok macy jest jednym z najpopularniejszych ziół wspomagających funkcje seksualne. Działa też jak afrodyzjak – zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.
W kontekście poprawienia potencji sekret żeń-szenia tkwi w zdolności do syntezy tlenku azotu, potrzebnego do erekcji. Tlenek azotu rozkurcza naczynia krwionośne, dzięki czemu krew szybciej napływa do penisa. Żeń-szeń zawiera też ginzenosydy, pomagające w utrzymaniu wzwodu. Wszystko razem sprawia, że przyjmowanie np. suplementów zawierających w składzie korzeń tej rośliny może poprawić życie seksualne i pomóc wyeliminować problemy z potencją.
Żeń-szeń znany jest również ze swoich właściwości pobudzających, podnoszących koncentrację, może być używany wspomagająco np. przez sportowców, którzy tracą dużo energii podczas treningów. Należy jednak zachować ostrożność w przypadku problemów z nadciśnieniem, chorób serca czy hemofilii. Dłuższa suplementacja żeń-szeniem powinna być zawsze konsultowana z lekarzem.