Zielona herbata – właściwości
Zielona herbata jest ceniona ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Picie kilku filiżanek dziennie przyczynia się do poprawy wyglądu skóry i wspomaga układ krążenia. Jest cennym naparem w walce o wymarzoną sylwetkę. Jak poprawnie zaparzać zieloną herbatę? Jakie są przeciwskazania do picia herbaty zielonej?
Zielona herbata: na co pomaga?
Właściwości zielonej herbaty sprawiają, że wiele osób wybiera ją w zastępstwie czarnej. Co ciekawe zielona i czarna herbata to ta sama roślina. Zielona herbata nie jest jednak poddawana procesowi fermentacji przed suszeniem.
Herbata ma właściwości przeciwzapalne, zawiera wiele przeciwutleniaczy i aminokwasów. Jakie jeszcze właściwości ma zielona herbata? W swoim składzie zawiera cenne witaminy oraz makroelementy takie jak wapń, potas czy cynk. Zielona herbata nie jest poddawana procesowi fermentacji, dlatego zachowuje większość dobroczynnych właściwości.
Jest bogatym źródłem polifenoli i katechiny. Polifenole zielonej herbaty odpowiadają za ochronę przed chorobami układu krążenia oraz spowalniają namnażanie wolnych rodników. Katechiny zielonej herbaty działają antyoksydacyjnie, czyli zmniejszają ryzyko pojawienia się chorób. Dodatkowo pomagają utrzymać odpowiednią masę ciała i zdrowe kości.
Zielona herbata na odchudzanie
Zawarte w zielonej herbacie związki odpowiadają za szybsze spalanie tkanki tłuszczowej i ograniczają wchłanianie tłuszczów z posiłków. Ponadto zielona herbata hamuje apetyty, a zawarta w zielonej herbacie kofeina przyspiesza przemianę materii i spalanie tłuszczu. Ile kalorii ma zielona herbata? W 100 gramach herbaty znajdują się zaledwie 4 kalorie.
Herbata wspiera także pracę wątroby, a prawidłowo działająca wątroba przyspiesza metabolizm. Połączenie zielonej herbaty z treningiem może wspomóc walkę z cellulitem, który często jest efektem nadwagi. Dodatkowo zielona herbata ma działanie moczopędne i pomaga oczyścić organizm z toksyn.
Czytaj również: Jak przyspieszyć przemianę materii?
Zielona herbata a ciśnienie
Zielona herbata wpływa na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Picie zielonej herbaty obniża poziom trójglicerydów, dlatego ekstrakt z zielonej herbaty pomaga przy chorobach układu krążenia i obniża ryzyko zawału serca czy udaru. Aby skutecznie obniżyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, konieczne jest połączenie odpowiedniej diety ze zdrowym style życia.
Poleca się picie zielonej herbaty osobom borykającym się z problemem nadciśnienia. Zawarte w zielonej herbacie katechiny mają kardioprotekcyjny wpływ. Dzieje się tak, ponieważ zielona herbata redukuje stres oksydacyjny i zmniejsza aktywację współczulnego układu nerwowego.
Kto powinien pić zieloną herbatę?
Składniki zielonej herbaty sprawiają, że świetnie sprawdzi się przy problemach z cerą (szczególnie przy cerze trądzikowej oraz tłustej). Dodatkowo hamuje ona wytwarzanie wolnych rodników i opóźnia procesy starzenia. Regularne picie zielonej herbaty wspiera walkę ze zmarszczkami i przebarwieniami.
Zielona herbata poprawia pamięć i wspiera koncentrację. Znakomicie sprawdzi się także do przemywania zmęczonych oczu. Można używać jej wspomagająco przy leczeniu zapalenia spojówek.
Ile pić zielonej herbaty? Zaleca się piecie 2-3 filiżanek zielonej herbaty dziennie. Zwolennicy zielonej herbaty przestrzegają kilku zasad przygotowywania jej. Zalewając herbatę, zadbaj o to, żeby temperatura wody oscylowała w granicach 70-90 stopni.
Jeśli chcesz uniknąć gorzkiego posmaku, nie zaparzaj herbaty dłużej niż 3-4 minuty. Zielona herbata liściasta może być zaparzana kilkukrotnie, jednak nie więcej niż 3-4 razy.
Zielona herbata: przeciwskazania
Wiemy już wiele o właściwościach herbaty, ale czy istnieją sytuacje, w których warto z niej zrezygnować? Przyjmując tabletki obniżające ciśnienie lepiej ograniczyć picie zielonej herbaty, ponieważ może ona zmieniać działanie leków. Zielona herbata powoduje wypłukiwanie wapnia z organizmu oraz słabsze przyswajanie żelaza, co może prowadzić do anemii.
Duże ilości zielonej herbaty zawierają sporą dawkę kofeiny, dlatego odradzana jest kobietom w ciąży. Spożywanie zielonej herbaty osłabia także wchłanianie kwasu foliowego oraz zwiększa ryzyko powstania zaburzeń układu nerwowego u płodu.
Czytaj również: Superfoods — czym są i czy warto je stosować?