Gurmar — niszczyciel cukru i zbędnych kilogramów?
Gymnema sylvestre jest stosowany w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej. Znany jest także jako „gurmar”, co oznacza „niszczący cukier”, ponieważ ogranicza zdolność do odczuwania słodkiego smaku. W Indiach gurmar tradycyjnie stosowany jest w leczeniu cukrzycy. Rośnie w tropikalnych lasach Indii. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści mogą płynąć z jego suplementacji!
Co to jest gurmar?
Głównym surowcem gurmaru są liście zawierające najważniejsze składniki bioaktywne – kwasy gymnemowe i gymnemo-saponiny (zaliczane do pochodnych kwasu oleananowego) oraz gymnemozydy. Kwasy gymnemowe należą do grupy glikozydów triterpenoidowch. Podstawową strukturę stanowi aglikon gymnemagenina.
Innym ważnym składnikiem gurmaru jest gurmarin, 35-aminokwasowy peptyd wykazujący zdolność supresji smaku cukru. Pozostałe fitoskładniki obejmują: antrachinony, flawony, hentriakontan, fitynę, żywice, kwas winowy, mrówkowy i masłowy, lupeol, stigmasterol i szczawian wapnia. Dodatkowo w ekstraktach roślinnych wykryto obecność alkaloidów.
Gurmar — właściwości
Zioło gurmar wykorzystuje się wspomagająco w leczeniu cukrzycy, zapalenia stawów, hiperlipidemii (zaburzenie, w którym występuje wysoki poziom lipidów, czyli cholesterolu i / lub trójglicerydów we krwi, powyżej przyjętych norm) i parkinsonizmu. Zawiera też substancje o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych, przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych. Dodatkowo liście tej rośliny wykorzystuje się też w leczeniu otyłości, próchnicy zębów, przy bólach brzucha, oczyszczaniu krwi i reumatyzmie.
Gurmar na obniżenie poziomu cukru we krwi
Najbardziej znanym działaniem gurmaru jest aktywność przeciwcukrzycowa. Szczuje się, że jest kilka możliwych mechanizmów, które wpływają na obniżenie poziomu cukru we krwi:
- Zwiększanie wydzielania insuliny
- Wspomaganie regeneracji komórek beta produkujących insulinę
- Poprawa procesów „utylizacji” glukozy
- Zahamowanie wchłaniania glukozy z jelit.
Zmniejsza ochotę na słodycze
Gurmar może zmniejszać ochotę na słodycze poprzez zablokowanie receptorów smakowych odpowiedzialnych za odczuwanie słodkiego smaku, co powoduje, że produkty słodzone stają się mniej kuszące dla naszego podniebienia.
Działa przeciwnowotworowo
Badania wykazały, że gurmar ma pozytywne działanie przeciwnowotworowe. Pewien składnik gurmaru może hamować komórki rakowe HeLa (hodowla komórek raka szyjki macicy, która używana jest w badaniach nad nowotworami i nie tylko). Ekstrakty tej rośliny hamują wzrost komórek rakowych piersi i płuc. Badania wykazały, że polisacharydy izolowane z gurmaru poprawiają funkcje immunologiczne (odpornościowe) i wykazują działanie przeciwnowotworowe. Badania na myszach wykazały, że ekstrakt tej rośliny zmniejszał masę i liczbę nowotworów.
Obniża poziom cholesterolu
W przeprowadzonych badaniach wyciąg z liści gurmaru był skuteczny w obniżaniu poziomu cholesterolu, trójglicerydów i LDL (“złego cholesterolu”), a także zwiększaniu poziomu HDL („dobrego cholestrolu”) u szczurów poddanych diecie wysokotłuszczowej. Roślina ta wykazuje potencjał w obniżaniu poziomu lipidów dzięki obecności składników, takich jak flawonoidy, saponiny, garbniki. Dodatkowo podobne właściwości obniżania poziomu lipidów zaobserwowano u szczurów z cukrzycą. To sprawia, że gurmar zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia.
Czytaj również: Naturalne sposoby na obniżenie cholesterolu
Działa przeciwbakteryjnie
Badania wykazały, że ekstrakty i bioaktywne związki z rośliny Gymnema sylvestre mogą mieć działanie przeciwbakteryjne przeciwko różnym mikroorganizmom, takim jak E. coli, S. aureus czy Candida albicans. Związki izolowane z tej rośliny wykazały skuteczność przeciwko wielu patogennym bakteriom, zarówno gram-dodatnim, jak i gram-ujemnym.
Działa ochronnie na przewód pokarmowy
Ekstrakt z gurmaru przebadano pod kątem jego działania na wrzody żołądka u zwierząt. Wykazano, że ekstrakt ten zmniejszał występowanie wrzodów, zmniejszał kwasowość żołądka, zwiększał pH soku żołądkowego oraz poprawiał zaburzenia opróżniania żołądka i jelit związane z cukrzycą. Dodatkowo, badania wykazały, że roślina ta może chronić błonę śluzową żołądka przed uszkodzeniami wywołanymi etanolem. Wnioski z tych badań sugerują, że ekstrakt z gurmaru może mieć właściwości przeciwwrzodowe i ochronne dla układu pokarmowego.
Wspiera odchudzanie
Gurmar hamuje ochotę na słodycze, dlatego może być pomocny przy odchudzaniu. Jedząc mniej słodyczy dostarczamy mniej kalorii organizmowi i łatwiej nam osiągnąć sukces w zrzuceniu zbędnych kilogramów.
Gurmar przeciwwskazania
Głównymi przeciwwskazaniami do suplementacji gurmaru są ciąża i laktacja. Należy również zachować ostrożność u osób z cukrzycą, które zażywają leki przeciwcukrzycowe. Także wszystkie inne suplementy oparte na działaniu obniżającym poziom cukru we krwi mogą wzajemnie nasilać swoje działanie.
Gurmar na cukier
Jak wyżej wspomniano, gurmar nazywa się również “niszczycielem cukru”, dlatego często jego ekstrakty wykorzystuje się w różnych suplementach na odchudzanie lub na obniżenie poziomu cukru we krwi. Wartym uwagi produktem jest suplement diety od Primabiotic “Na cukier”. Ten suplement zawiera w swoim składzie ekstrakt z liści gurmaru oraz inne wartościowe składniki, które dbają o prawidłowy poziom glukozy we krwi.
Bibliografia:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6830388/#B13
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10142569/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6830388/
- Zielińska, Agnieszka, Krzysztof Krzystyniak, and Wojciech Łuszczyna. “Zastosowania gurmaru (Gymnema sylvestre) w zapobieganiu i terapii cukrzycy.” Lek w Polsce 371.04 (2022): 6-11.
- Ratajczak, Agnieszka, et al. “Suplementy diety w leczeniu cukrzycy typu 2–fakty i kontrowersje Dietary supplements in the treatment of type 2 diabetes–the facts and controversies.”
- Po Dyplomie, Diabetologia. “Suplementy diety w cukrzycy: ocena powszechnie stosowanych preparatów.”