Cytrynian magnezu – jakie ma właściwości?
Magnez odgrywa ważną rolę w ludzkim organizmie. Bierze udział nie tylko w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek, ale jest również aktywatorem ponad 300 enzymów, które wpływają m.in. na układ krążenia, nerwowy i kostny. O istotnych właściwościach świadczyć może również fakt, że zajmuje 11. miejsce wśród makroelementów w organizmie w stosunku do masy ciała.
Czym jest cytrynian magnezu?
Cytrynian magnezu jest połączeniem magnezu z solami kwasu cytrynowego. Jest to jedna z najlepiej przyswajalnych form tego pierwiastka, wynosząca około 90% dzięki swojej dobrej rozpuszczalności i stabilności. Dla porównania zwykła postać tlenku magnezu jest wchłanialna na poziomie 5%.
Cytrynian magnezu:
- Pozytywnie wpływa na działanie układu nerwowego dzięki czynnemu udziałowi w transporcie impulsów nerwowych.
- Wpływa na zmniejszenie uczucia zmęczenia i znużenia.
- Wspomaga utrzymanie zdrowych kości i zębów.
- Uczestniczy w pracy układu mięśniowego.
- Katalizuje reakcje węglowodanów, tłuszczy i białek.
- Odgrywa rolę w procesie podziału komórek.
- Pomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu energetycznego.
Czy cytrynian magnezu jest szkodliwy?
Cytrynian magnezu nie jest szkodliwy, wręcz przeciwnie – suplementacja w takiej formie jest uznawana za jedną z najlepszych, ze względu na dobrą przyswajalność. Jeśli tylko nie będziemy przekraczać zalecanej dziennej dawki (więcej o tym, jakie zapotrzebowanie na magnez występuje u kobiet i mężczyzn, pisaliśmy tutaj: Czy kawa wypłukuje magnez? Fakty i mity na temat magnezu), cytrynian magnezu nie zaszkodzi. Może nas za to uchronić przed szeregiem nieprzyjemnych konsekwencji związanych z niedoborem tego pierwiastka, m.in. bezsennością, skurczami mięśni, a nawet depresją.
Proszek czy kapsułki?
Tak naprawdę dla naszego zdrowia nie ma większego znaczenia, czy będziemy przyjmować cytrynian magnezu w formie proszku, czy kapsułek. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Tabletkę można szybciej połknąć, natomiast proszek wymaga rozmieszania w wodzie, soku itp. Dodatkowo, niektóre płyny – np. bogate w błonnik – mogą hamować wchłanianie tego pierwiastka. Z drugiej jednak strony proszek jest najbardziej ekonomiczną formą suplementacji, a także dobrym rozwiązaniem dla osób mających kłopoty z przełykaniem.
Dawkowanie – jak stosować cytrynian magnezu?
Suplementy magnezu przyjmujemy zgodnie z zaleceniami producenta – chyba że lekarz zaleci inaczej. Warto dodać, że zapotrzebowanie tego pierwiastka obliczane jest zazwyczaj dla zdrowych kobiet i mężczyzn, ale zwiększa się w przebiegu niektórych chorób, z wiekiem czy gdy prowadzimy aktywny tryb życia.
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z dawkowaniem cytrynianu magnezu, należy skonsultować się z lekarzem.
Cytrynian magnezu: przeciwwskazania
Długotrwałe spożywanie cytrynianu magnezu w wyższych niż zalecane dawkach może powodować osłabienie, nudności, odwodnienie, biegunki, wymioty i zaburzenia snu. Działania niepożądane są jednak marginalnymi przypadkami i wiążą się z bardzo wysokim stężeniem magnezu w organizmie.
Cytrynian magnezu nie może być podawany m.in. przy niewydolności nerek oraz osobom przyjmującym doustnie leki przeciwzakrzepowe lub przeciwbakteryjne. W przypadku stosowania glikozydów naparstnicy należy skonsultować przyjmowanie cytrynianu z lekarzem. Spożywanie cytrynianu magnezu może pomóc uporać się z zaparciami, dlatego w przypadku osób cierpiących na częste biegunki nie jest zalecany.
Stosowanie w ciąży
Zapotrzebowanie na magnez w czasie ciąży wzrasta nawet o 35%. Jest to spowodowane faktem, że pierwiastek ten bierze aktywny udział w rozwoju płodu. Wpływa między innymi na regulację temperatury ciała, rozwój ośrodka nerwowego, stymuluje kostnienie oraz bierze udział w przemianach metabolicznych.
Niedobór magnezu u kobiet ciężarnych może się przejawiać m.in. w niskiej masie urodzeniowej dziecka. Podczas ciąży ma on negatywny wpływ nie tylko na płód, ale również na matkę. Może powodować bezsenność, skurcze mięśni oraz zawroty głowy. W skrajnych przypadkach przyczynia się do depresji, a nawet do przedwczesnego porodu.
Mężczyznom cytrynian magnezu jest polecany z uwagi na nośność energii. Powoduje większą żywotność plemników oraz poprawia jakość spermy.