Co na oparzenia słoneczne?
Lato to czas, kiedy chętnie korzystamy ze słońca, ale zbyt intensywne opalanie może prowadzić do oparzeń słonecznych. To nie tylko bolesne doświadczenie, ponieważ mogą one również prowadzić do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. W tym artykule dowiesz się, co na oparzenia słoneczne działa najlepiej i jak szybko je wyleczyć.
Oparzenia słoneczne – jak szybko wyleczyć?
Oparzenia słoneczne można złagodzić na kilka sposobów. Najważniejsze jest natychmiastowe schłodzenie skóry, na przykład chłodnym prysznicem lub okładami z zimnej wody.
Kolejnym krokiem jest nawilżenie skóry, aby zapobiec jej nadmiernemu wysuszeniu i łuszczeniu. Doskonałym rozwiązaniem jest stosowanie aloesu na poparzenia słoneczne, który łagodzi ból i przyspiesza regenerację skóry.
Warto również pomyśleć o suplementacji kwercetyną, która ma działanie przeciwzapalne i antyhistaminowe, co może być szczególnie korzystne w przypadku alergii na słońce
Krem na oparzenia słoneczne
Warto zastosować panthenol w sprayu lub balsam czy krem nawilżający, który w swoim składzie będzie posiadać alantoinę. To substancje, które działają natłuszczająco, nawilżająco, poprawiają również barierę lipidową naskórka. Ważna jest dodatkowo suplementacja witaminy E oraz witaminy C – to one zregenerują uszkodzoną skórę.
Domowe sposoby na oparzenia słoneczne
Naturalne metody przyspieszają proces regeneracji poparzonej od słońca skóry. Do domowych sposobów na słoneczne oparzenia zalicza się:
- Aloes na poparzenia słoneczne: wykazuje właściwości silnie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Najczęściej stosuje się sok wyciśnięty z żywego aloesu. Można wykorzystać także kremy z aloesem
- Owsianka: płatki owsiane mają działanie przeciwzapalne, zmniejszają opuchliznę i łagodzą ból. Po namoczeniu należy obłożyć nimi poparzoną skórę.
- Okłady z zimnego jogurtu, kefiru, zsiadłego mleka, czy maślanki na oparzenia słoneczne: wyciągają z ciała wysoką temperaturę, przywracają prawidłowe pH skóry, nawilżają i tworzą powłokę, która chroni ciało przed szkodliwymi działaniami drobnoustrojów chorobotwórczych
- Okłady z pomidora lub ogórka: pomidory zawierają likopen – przeciwutleniacz, który skutecznie wyciąga ciepło z oparzonego miejsca.
Jeśli oparzenia słoneczne dotyczą dziecka, to poza wymienionymi sposobami warto zastosować także ekstrakty z cebuli i czosnku. Mają one działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Wskazane jest unikanie słońca do momentu, kiedy zaczerwienienie i inne objawy nie zejdą.
Suplementy takie jak kolagen, kwercetyna i colostrum mogą być pomocne w regeneracji skóry i łagodzeniu objawów związanych z oparzeniami słonecznymi.
Oparzenia słoneczne – jak się bezpiecznie opalać?
Aby uniknąć oparzeń słonecznych, warto przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim, opalaj się z umiarem – maksymalnie 15-30 minut dziennie na początku sezonu. Stosuj kremy z wysokim filtrem UV, a opalanie planuj w godzinach, gdy słońce nie jest zbyt intensywne, czyli rano lub późnym popołudniem. Pamiętaj również o nakryciu głowy i noszeniu przewiewnej odzieży.
Oparzenia słoneczne – stopnie
Oparzenia słoneczne różnią się stopniem nasilenia objawów i głębokością uszkodzenia skóry. Poniżej znajdują się opisy poszczególnych stopni, abyś mógł rozpoznać, z jakim rodzajem masz do czynienia.
Oparzenia słoneczne 1 stopnia
To najłagodniejsza forma, objawiająca się zaczerwienieniem i pieczeniem skóry. Skóra może być delikatnie opuchnięta i wrażliwa na dotyk.
Oparzenia słoneczne 2 stopnia
Charakteryzują się pojawieniem się bąbli od słońca i pęcherzy, które mogą być bolesne. Może wystąpić również silne zaczerwienienie i obrzęk skóry.
Oparzenia słoneczne 3 stopnia
Skóra staje się intensywnie czerwona, a ból jest bardzo silny. Pęcherze mogą pękać, odsłaniając surowicze rany.
Oparzenia słoneczne 4 stopnia
Dochodzi do głębokiego uszkodzenia skóry i tkanek podskórnych. Wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.
Oparzenia słoneczne 5 stopnia
To najcięższa forma, gdzie uszkodzenia sięgają głębokich warstw skóry i mogą prowadzić do martwicy. Bezpośrednia interwencja medyczna jest konieczna.
Zobacz także:
Przebarwienia na twarzy od słońca