
Jakie suplementy na trądzik przyjmować?
Walka z trądzikiem wymaga działania wielotorowego. Sposób leczenia zależy od rodzaju występującego trądziku. Inne zalecenia wydawane są dla trądziku różowatego a inne dla młodzieńczego. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, które należy wdrożyć, aby złagodzić stany zapalne i ograniczyć powstawanie wyprysków.
Czego unikać przy trądziku?
Osoby borykające się z problemem trądziku powinny unikać przede wszystkim produktów wysoko przetworzonych takich jak fast foody czy chipsy. Trądzik zaostrzają także produkty, które:
– zawierają dużo soli,
– zawierają ostre przyprawy,
– z dużą ilością cukru.
Dlaczego unikać tego typu produktów? Dieta bogata w produkty zawierające dużą ilość soli czy cukru sprawia, że gruczoły łojowe pracują szybciej i w efekcie doprowadzają do powstania nowych wyprysków. Ostre przyprawy mogą natomiast prowadzić do wzmożonej pracy gruczołów potowych, co również może prowadzić do podrażnienia skóry, zachwiania równowagi PH i zaognienia stanów zapalnych.
Czego jeszcze unikać przy trądziku? Osoby zmagające się z trądzikiem powinny unikać nabiału. Czy nabiał powoduje trądzik? Nabiał sprawia, że wątroba produkuje więcej hormonu podobnego do insuliny, a trzustka więcej insuliny. Hormony te wzmagają produkcję łoju. Badania pokazują, że istnieje zależność nabiał a trądzik. Najgorszym rozwiązaniem są jednak słodzone jogurty. Odstawienie nabiału może łagodzić objawy trądziku i niwelować stany zapalne.
Dodatkowo negatywnie na cerę trądzikową działać mogą stres czy nieodpowiednia pielęgnacja. Aby skutecznie walczyć z trądzikiem, należy połączyć zdrową dietę, suplementację i odpowiednią pielęgnacją.
Makro- i mikroelementy w suplementach na trądzik
Składniki mineralne są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestety nasz organizm nie jest w stanie ich samoistnie wyprodukować. Można dostarczać je wraz z pożywieniem lub dzięki suplementom diety.
Składniki mineralne dzieli się na mikroelementy i makroelementy. Zapotrzebowanie mikroelementów nie przekracza 100 mg na dobę, a makroelementów wynosi ponad 100 mg na dobę. Do mikroelementów, które powinny znaleźć się w suplementach na trądzik, zaliczyć można przede wszystkim selen, cynk czy krzem. Do grupy makroelementów wspomagających walkę z trądzikiem zaliczamy siarkę oraz magnez.
- Selen jest silnym przeciwutleniaczem, który wzmacnia komórki organizmu i zapobiega ich uszkodzeniu. Pomaga w łagodzeniu zmian trądzikowych. Niestety wiele osób cierpi na jego niedobór. Produkty bogate w selen to między innymi łosoś, tuńczyk, flet z indyka czy jajka.
- Pozytywny wpływ cynku na trądzik wynika z jego właściwości przeciwzapalnych. Efekty stosowania cynku to między innymi szybsze gojenie ran i blizn potrądzikowych oraz zapobieganie powstawaniu nowych stanów zapalnych skóry. Na punktowe wypryski bardzo popularnym i skutecznym sposobem jest stosowanie maści z cynkiem na trądzik.
- Krzem działa na trądzik bardzo podobnie jak cynk. Łagodzi stany zapalne i przyspiesza gojenie ran. Popularne produkt z tym pierwiastkiem to między innymi kremy z krzemem na trądzik lub balsamy krzemowe.
- Siarka jest ważnym makroelementem w walce z trądzikiem, ponieważ odpowiada za regenerację zniszczonego naskórka. To także jeden z podstawowych składników białka skóry.
- Braki magnezu mogą przyczyniać się do zwiększonej pracy gruczołów łojotokowych i powstawania nowych wyprysków.
Probiotyki w suplementach na trądzik
Probiotyki to cenne bakterie, które wspomagają pracę jelit i pomagają uniknąć problemów trawiennych. Szczepy bakterii dbają o odporność i są polecane w trakcie antybiotykoterapii. Niewiele osób jednak wie, że probiotyki sprawdzą się także w walce z trądzikiem. Niektóre żywe drobnoustroje działają przeciwzapalnie i łagodzą ogniska zapalne.
Jakie probiotyki na trądzik używać?
- Lactobacillus acidophilus – zmniejszają wydzielanie łoju i łagodzą stany zapalne. Dzięki temu trądzik przybiera łagodniejszą formę.
- Streptococcus theromphilus – wspomagają produkcję ceramidów, które wypełniają przestrzeń między komórkami w warstwie rogowej naskórka. Dzięki temu wspomagają regenerację cery trądzikowej.
- Bifidobacterium longum – łagodzą stany zapalne i zmniejszają produkcję sebum.
Aby suplementacja probiotykami była skuteczna, należy stosować je przez przynajmniej miesiąc. Bardzo wygodną formą przyjmowania probiotyków jest gotowa esencja, która stanowi połączenie grupy dobrych bakterii.
Zadbajmy o to, aby wybierany probiotyk posiadał wyżej wymienione kultury bakterii i charakteryzował się naturalnym składem. Aby dodatkowo wspomóc aktywność probiotyków, warto równolegle przyjmować prebiotyki. Do naturalnych prebiotyków należą: cebula i czosnek, por, karczoch czy ziemniaki.
Kwasy omega-3 i omega-6 w suplementach na trądzik
Dlaczego kwasy omega są tak ważne przy zwalczaniu trądziku? Kwasy te sprawiają, że wydzielina z gruczołów łojotokowych jest bardziej płynna i przez to nie blokuje ujścia gruczołów. To zapobiega powstawaniu nowych wyprysków. Dodatkowo przy niedoborze kwasów omega-3 i omega-6 skóra zmienia swoje PH, powstają stany zapalne i pojawiają się zaskórniaki.
Kwasy omega-3 zmniejszają stan zapalny i spowalniają wytwarzanie hormonu odpowiedzialnego za powstanie trądziku.
Kwasy omega-6 oprócz wspierania walki z trądzikiem bardzo dobrze nawilżają skórę twarzy, dlatego sprawdzą się także przy atopowym zapalaniu skóry i łuszczycy. Dodatkowo omega-6 dbają o elastyczność i jędrność skóry.
Czytaj również: Czy kolagen leczy trądzik?