Jak dbać o wzrok? Poznaj kilka naszych wskazówek.
Wzrok jest istotnym zmysłem człowieka. Niestety każdego dnia oczy narażone są na działanie wielu szkodliwych czynników, dlatego należy dbać o nie na co dzień, a nie tylko od święta. Wielogodzinna praca przy komputerze, siedzący tryb życia czy po prostu zanieczyszczenia powietrza – wszystko to szkodzi naszym oczom i prawidłowemu widzeniu. Jak zatem zadbać o wzrok? Przedstawimy kilka złotych zasad, abyś mógł cieszyć się sokolim okiem przez długie lata!
Trening dla zmęczonych oczu
Jeśli spędzasz dużo czasu przed ekranem powinieneś regularnie co jakiś czas wykonywać te ćwiczenia:
- Spójrz na ścianę przed sobą i powoli kreśl wzrokiem znak nieskończoności
- Jeśli pracujesz dłuższy czas przy komputerze, co jakiś czas warto spojrzeć w dal
- Spoglądaj jak najdalej się da w górę, dół i na boki bez ruszania głową
- Zamknij powieki i powoli przesuwaj oczy w prawo. Czując lekkie napięcie, poczekaj 2-3 sekundy. Następnie powoli przesuń oczy w lewą stronę. Najlepiej będzie powtórzyć ćwiczenie kilka razy
Zdrowy wzrok – dieta dla oczu
O kondycję oczu warto zadbać za pomocą odpowiednich witamin i minerałów obecnych w pożywieniu. W zachowaniu zdrowego wzroku pomoże dieta, która bogata jest w antyoksydanty. Które produkty zawierają cenne dla oczu związki chemiczne?
- witamina A: mleczne przetwory, tłuste ryby, wątroba, zielone warzywa liściaste, bataty, dynia, papryka
- kwas DHA: tłuste ryby morskie, algi
- cynk: wątroba, jaja, kasze, nasiona słonecznika, orzechy, pestki dyni, sezam, pieczarki
- ryboflawina: mleko, mleczne przetwory, wątroba, jaja, produkty zbożowe, fasola, brokuły, kasza jaglana
- luteina: jarmuż, szpinak, cukinia, groszek zielony, dynia, marchew, brokuły, pomidory
- katechiny: zielona herbata, truskawki, jabłka, morele, brzoskwinie, wiśnie, śliwki
Jak ochronić wzrok przed promieniowaniem UV?
Kiedy nadchodzą słoneczne dni, a przede wszystkim, kiedy zaczyna się lato, należy zadbać o ochronę oczu przed szkodliwym działaniem promieni UV. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji są dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne.
Najpewniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup okularów u optyka.
Dlaczego? Okulary z przyciemnionymi szkłami, które nie posiadają filtra słonecznego są niebezpieczne dla oczu. Przyciemnione szkoła sprawiają, że źrenice stają się rozszerzone z powodu mniejszej ilości światła, które docierają do oka. W przypadku okularów, które nie posiadają filtra UV, rozszerzona źrenica pochłania więcej promieniowania ultrafioletowego, które stopniowo uszkadza siatkówkę oka.
Oczy a odległość od ekranu
Pracując przy monitorach lub spędzając długie godziny przed telewizorem, nie zwraca się uwagi na to, w jakiej odległości jest się od ekranu.
Odległość monitora od oczu powinna wynosić około 50-70 cm. Jeśli jednak chodzi o telewizor to specjaliści zalecają, aby minimalny dystans między widzem a telewizorem stanowił dwukrotność szerokości ekranu tego telewizora.
Zdrowy wzrok to regularne wizyty u okulisty
Zaleca się, żeby osoba dorosła przed 40. rokiem życia badała wzrok u specjalisty co 2-3 lata. Z kolei osoby po 40. roku życia powinny wykonać badanie wzroku raz w roku.
Odpowiednie oświetlenie w domu to podstawa!
Warto zwrócić uwagę na oświetlenie, przy którym pracujesz, czytasz książki czy oglądasz telewizję. Odpowiednie światło jest ważne dla zdrowia oczu. Złe oświetlenie powoduje, że oczy męczą się znacznie szybciej i częściej pojawiają się dolegliwości, jak np.: pieczenie, ból i łzawienie.
Pamiętaj, że:
- kiedy pracujesz przy monitorze najlepiej jest ustawić źródło światła za monitorem
- w przypadku telewizora, postaw na górne światło lub lampę ustawioną za lub obok telewizora
Nawilżenie powietrza w pomieszczeniu
Suche powietrze w pomieszczeniach to niekorzystne skutki dla zdrowia i samopoczucia – odczuwane szczególnie w okresie grzewczym. W tym czasie skóra jest przesuszona, a naczynka krwionośne w oczach i nosie pękają.
Co zatem zrobić, aby powietrze w pomieszczeniu było nawilżone?
Przede wszystkim warto pamiętać o regularnym wietrzeniu pokoju, a w sezonie grzewczym można dodatkowo wspomóc się nawilżaczami powietrza. Innym dobrym rozwiązaniem są również rośliny doniczkowe, które poza pełnieniem roli ozdoby, zwiększają wilgotność powietrza w pokoju.