Senność po jedzeniu — jak uniknąć?
Senność po jedzeniu może wynikać z różnych przyczyn. Może świadczyć o nieprawidłowo skomponowanym posiłku, podjadaniu, a nawet może zwiastować problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca czy insulinooporność. Jak sobie poradzić z sennością po jedzeniu niezależnie od przyczyny? Mamy na to kilka tipów!
Dobieraj odpowiednio produkty w posiłku
Co to właściwie znaczy? Postaraj się, żeby w każdym posiłku znalazło się źródło:
- białka — mięso, ryby, jaja, rośliny strączkowe, nabiał,
- tłuszczu — oleje roślinne (np. oliwa z oliwek, olej lniany, olej z czarnuszki), orzechy, pestki, nasiona, awokado,
- węglowodanów — produkty zbożowe pełnoziarniste, ryż, kasze, płatki owsiane,
- błonnika — warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste.
Żeby pomóc Ci to lepiej zrozumieć, weźmy sobie na przykład standardową kanapkę na śniadanie. Kanapka też może stanowić pełnowartościowy posiłek, jeśli będzie dobrze skomponowana. Powinna zawierać źródło węglowodanów złożonych (np. chleb żytni, razowy, graham), zdrowe tłuszcze (np. pasta z awokado, oliwa z oliwek, olej z czarnuszki), białko (jajko, wędlina, ryba, ser twarogowy) i błonnik (dowolny dodatek ulubionego warzywa, sałatka).
Tak skomponowany posiłek nasyci Cię na długo i nie spowoduje gwałtownych skoków glukozy we krwi, a tym samym nie będziesz odczuwać senności zaraz po posiłku.
Nie podjadaj
Częstą przyczyną występowania senności po posiłku jest podjadanie, zwłaszcza pojedynczych produktów bogatych w węglowodany (słodkości, batoniki, ciasta, owoc). Nasz organizm traktuje każdy nawet najmniejszy kęs ulubionego batonika jako nowy posiłek i musi uruchamiać cały “proces trawienny”, przez co nie pozwalamy mu odpocząć.
Postaraj się zachować “czyste” przerwy między posiłkami, a jeśli odczuwasz głód fizjologiczny, to sięgnij po przekąski, które nie spowodują gwałtownych skoków cukru we krwi, np.:
- skyr + owoc + orzechy
- wafle ryżowe + masło orzechowe + owoc
- batonik + orzechy + owoc
Ogranicz picie słodkich napojów
Słodkie, gazowane napoje to niestety źródło węglowodanów prostych, które powodują gwałtowny wzrost cukru we krwi oraz szybki jego spadek, przez co odczuwamy senność. Najlepszym wyborem, jeśli chodzi o napoje będzie woda (można pić ją z dodatkiem cytryny, mięty, owoców).
Jeżeli ciężko zrezygnować Ci z tego typu napojów, to postaraj się, chociaż ograniczyć ich ilość i częstotliwość spożywania. Ważne jest również, żeby nie pić takich napojów między posiłkami “solo”, tylko ewentualnie po większych posiłkach, które były odpowiednio zbilansowane.
Uważaj na kawę z mlekiem między posiłkami
Ile razy zdarzyło Ci się, że kawa, zamiast Cię pobudzić, spowodowała senność? Kawa może powodować senność, kiedy spożywamy ją między posiłkami w towarzystwie mleka i cukru, które zwiększają poziom cukru we krwi.
Jeżeli zależy Ci na pobudzeniu między posiłkami, zrób sobie kawę bez mleka i cukru. Cukier możesz zastąpić np. stewią czy erytrytolem.
Całkiem zrozumiałe jest również, że nie dasz rady zrezygnować ze swojej ulubionej kawy z mlekiem. W takim przypadku staraj się nie pić kawy między posiłkami, chyba że jest to kawa bez mleka i cukru. Zjedz do kawy garść orzechów, które są źródłem dobrego tłuszczu. Tłuszcz spowalnia wchłanianie cukru we krwi i zapobiega senności po jedzeniu.
Nie kładź się zaraz po jedzeniu
Najczęściej chęć położenia się zaraz po jedzeniu pojawia się, kiedy nie zachowujemy umiaru w jedzeniu i piciu i dochodzi do przejadania się. Kiedy się przejadamy, nie mamy siły się ruszać, kładziemy się “na chwilę” i nie potrafimy sobie poradzić z sennością po jedzeniu.
Dlatego bardzo ważne, żeby nie kłaść się zaraz po jedzeniu, tylko poruszać — wystarczy zaledwie 10 minut aktywności. Może to być sprzątanie po obiedzie, czy krótki spacer.
Każda aktywność fizyczna po posiłku usprawnia trawienie, zmniejsza stężenie cukru we krwi, niweluje senność po jedzeniu i poprawia samopoczucie.