Boli cię kolano? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów!
Ból kolana to przykra dolegliwość, która może dopaść osoby w każdym wieku. Jej przyczyn jest naprawdę wiele, dlatego przedłużający się ból zawsze trzeba skonsultować z lekarzem. Możliwe jednak, że na pogorszenie kondycji naszych kolan pracujemy sami każdego dnia. Poniżej kilka najczęściej popełnianych „grzechów” – zmień swoje nawyki, a szybko zauważysz poprawę!
-
Brak rozgrzewki
Rozgrzewka to ten element treningu, który najczęściej bagatelizujemy. Wyrywanie się do forsownych ćwiczeń bez wcześniejszego przygotowania całego ciała – również kolan – może być katastrofalne w skutkach. Ból, początkowo delikatny, szybko może przybrać na intensywności i sprawić, że ćwiczenie stanie się niemożliwe.
-
Nieodpowiednie buty
Tutaj warto wspomnieć o szpilkach – wysoki obcas nie wpływa korzystnie zarówno na miednicę, kręgosłup, jak i kolana. Zakładajmy takie buty tylko wtedy, gdy nie musimy wiele chodzić, niech to będzie model na specjalne okazje. Specjaliści twierdzą również, że ból kolana mogą powodować koturny (sztywna podeszwa uniemożliwia poprawne stawianie kroków), a także… płaskie buty w typie balerin. Osoby, które narzekają na dolegliwości ze strony układu ruchowego, powinny nosić specjalnie wyprofilowane wkładki w obuwiu.
-
Zbędne kilogramy
To coś, co poważnie zagraża zdrowiu naszych kolan! Szacuje się, że każdy kilogram masy ciała jest dla kolana obciążeniem o sile 5 kg – łatwo więc policzyć, jak wygląda sytuacja, kiedy nadprogramowych kilogramów jest kilka lub kilkanaście. W tej sytuacji nawet lekkie ćwiczenia mogą powodować ból kolana. Aktywność fizyczną w tym przypadku należy podejmować bardzo ostrożnie i stawiać na taki rodzaj ruchu, który najmniej obciąża kolano, np. jazdę na rowerze stacjonarnym.
-
Brak ruchu
Żadna skrajność nie jest dobra. Kolano może boleć od zbyt forsownych treningów, a równocześnie jego cichym „zabójcą” jest praca siedząca czy brak aktywności w ogóle. Zostaliśmy stworzeni do ruchu, spacerów, biegania, jazdy na rowerze. Kiedy się nie ruszamy, osłabiamy stawy i „pracujemy” na zmiany zwyrodnieniowe w ich obrębie. Z czasem zwykłe wejście po schodach staje się wyzwaniem! Popracuj nad umiarkowaną aktywnością, a na pewno kolana ci podziękują!
-
Niewłaściwa dieta
Budulcem chrząstek jest białko – to na nim powinniśmy się skupić, projektując naszą dietę. Nie powinno w niej też brakować owoców i warzyw, a także zdrowych tłuszczów. Z czasem nasz organizm wytwarza coraz mniej kolagenu, odpowiadającego za siłę kości, mięśni i stawów – dlatego (co jakiś czas!) nie odmawiajmy zjedzenia mięsnych galaretek, podrobów czy golonek. Równocześnie produkty będące źródłem kolagenu mogą przyczynić się do podwyższenia złego cholesterolu, więc… Najlepszym wyjściem jest przyjmowanie suplementu z kolagenem hydrolizowanym, który ma najwyższą wchłanialność i szybko daje efekty!
Osoby, które są aktywne fizycznie powinny w swojej diecie pamiętać o kolagenie, który w składzie będzie posiadał kwas ortokrzemowy, dzięki któremu proces regeneracji zostanie przyspieszony.
Więcej o kolagenie przeczytasz tutaj:
Kolagen w diecie sportowca. Dowiedz się, dlaczego jest tak ważny