Właściwości herbaty miętowej – sprawdź, kiedy ją pić!
Liście mięty są jednym z najbardziej wszechstronnych i najczęściej stosowanych ziół leczniczych. Wyciągi z mięty wzmagają czynność wydzielniczą żołądka, wątroby, ułatwiają trawienie, zmniejszają napięcie mięśni gładkich jelit i dróg żółciowych, działają wiatropędnie. Mają właściwości przeciwgrzybicze, odkażające i przeciwbólowe. Liść mięty pieprzowej w postaci tradycyjnej herbatki miętowej polecany jest przy zatruciach pokarmowych, wchodzi również w skład mieszanek ziołowych na dolegliwości sercowo-żołądkowe na tle nerwowym.
Spis treści:
Herbata z mięty – dlaczego warto ją pić?
Mięta: przeciwwskazania
Skutki uboczne picia herbaty z mięty
Ile pić mięty i jak długo?
Herbata miętowa na odchudzanie
Mięta a karmienie piersią
Herbata miętowa w ciąży
Napar z mięty na noc
Jak parzyć herbatę z mięty?
Herbata z mięty – dlaczego warto ją pić?
-
-
- Pomaga w dolegliwościach układu pokarmowego – pobudza wydzielanie soku żołądkowego, przyspieszając oraz ułatwiając trawienie i przyswajanie pokarmu.
- Przyjmowana przed posiłkiem wzmaga łaknienie – polecana jest niejadkom.
- Zapobiega mdłościom – mięta pieprzowa łagodzi mdłości i zapobiega wymiotom. Napar z mięty wskazany jest w rozmaitych dolegliwościach przebiegających z tymi objawami.
- Pomocna w zespole jelita nadwrażliwego (IBS) – herbata z mięty łagodzi dolegliwości bólowe, wzdęcia, gazy i biegunkę.
- Działa wiatropędnie – zapobiega gromadzeniu się gazów i zastojom treści pokarmowej w jelitach, przywracając im prawidłową perystaltykę.
- Pomaga rozluźnić mięśnie gładkie, zwalcza ból, dzięki czemu działa uspokajająco na umysł.
- Działa moczopędnie oraz odkażająco na drogi układu moczowego.
- Mięta pieprzowa jest używana również w schorzeniach dróg żółciowych i wątroby. Jest szczególnie polecana przy zmniejszonym wytwarzaniu żółci oraz zapaleniu pęcherzyka żółciowego.
- Wykazuje działanie odkażające i bakteriobójcze.
- Ze względu na swoje działanie przeciwbakteryjne może zapobiegać próchnicy.
- Działa przeciwnowotworowo – dzięki zawartości związków antyoksydacyjnych
- Wpływa korzystnie na układ sercowo naczyniowy – herbata z mięty obniża poziom ,,złego’’ cholesterolu.
- Obniża poziom cukru we krwi – poziomu glukozy jest obniżany przez przeciwutleniające działanie herbaty miętowej oraz dzięki obecności w liściach mięty kwasu rozmarynowego, który hamuje działanie enzymów odpowiadających za rozkład polisacharydów do glukozy.
- Wpływa korzystnie na pracę mózgu – poprawia pamięć, koncentrację, zwiększa czujność i zmniejsza uczucie zmęczenia
Mięta: przeciwwskazania
Nie zgłoszono działań niepożądanych herbaty miętowej, chociaż zaleca się ostrożność u osób z refluksem żołądkowo-jelitowym, przepukliną rozworu przełykowego lub kamieniami nerkowymi.
Skutki uboczne picia herbaty z mięty
Przy używaniu liści mięty pieprzowej i jej preparatów galenowych zgodnie z zaleceniami, działania niepożądane właściwie nie są znane. Podrażnienie żołądka w efekcie długotrwałego stosowania herbatek miętowych wynika z wewnętrznego stosowania olejku eterycznego. Dopiero gramowe dawki mentolu mogą powodować zatrucia, których objawami są: wymioty, zamroczenie, odurzenie i zakłócenie oddychania.
Jednakże należy mieć na uwadze, iż herbata miętowa zawiera taniny. Ich obecność w herbacie może utrudniać przyswajanie żelaza z pokarmów. Badania naukowe wykazują, że spożywanie herbaty miętowej podczas posiłku obniża przyswajanie żelaza nawet o 84% w porównaniu z wodą. Dlatego też warto powstrzymać się z jej piciem co najmniej na godzinę przed i po jedzeniu.
Ile pić mięty i jak długo?
Herbata miętowa wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Dlatego też nie ma sprecyzowanych wytycznych co do długości jej spożywania. Zaleca się stosowanie ok. 1,5-3 g liścia mięty 3 razy dziennie w postaci naparu.
Herbata miętowa na odchudzanie
Herbata miętowa wypita po posiłku nie tylko usprawnia pracę narządów trawiennych, lecz również zmniejsza apetyt na słodkości i przyspiesza metabolizm, co sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała i zapobiega nadwadze.
Mięta a karmienie piersią
Regularne picie herbaty miętowej może wpływać na zwiększenie ilości mleka kobiecego w piersiach.
Herbata miętowa w ciąży
Picie herbaty z mięty nie jest przeciwwskazane w trakcie ciąży i jest uznane za bezpieczne. Jednakże, nie zaleca się nadmiernych ilości w trakcie I trymestru. Istnieje ryzyko działania stymulującego skurcz mięśni macicy do przywrócenia miesiączki.Napar z mięty na noc
Liść mięty stanowi dodatek do wielu mieszanek ziołowych, stosowanych w celu złagodzenia nadmiernego napięcia nerwowego, uspokojenia i ułatwienia zaśnięcia. Wypita przed snem, herbata miętowa przyczynia się do polepszenia jakości snu i szybszej regeneracji mózgu.Jak parzyć herbatę z mięty?
Najlepszym sposobem jest zaparzenie 1 łyżeczki rozdrobnionych suszonych liści w 200 ml wody o temperaturze 80˚C. Czas parzenia pod przykryciem powinien wynosić około 5 minut.
PRZECZYTAJ TEŻ INNE ARTYKUŁY O ZIOŁACH:
- Szałwia – na co pomaga to zioło?
- Dlaczego warto pić rumianek?
- Herbata z pokrzywy: na co pomaga? Poznaj właściwości pokrzywy
- Czystek – na co pomaga? Czy warto pić herbatę z czystka?
Ewa Gębka
-