
Siwe włosy – kilka sposobów na ich pielęgnację
Siwienie to naturalna kolej rzeczy i prędzej czy później czeka każdego z nas. Jednak dla niektórych to następuje zdecydowanie zbyt wcześnie. Przypadki, gdy ludzie zauważają u siebie pierwsze siwe włosy jeszcze w wieku nastoletnim są bardziej powszechne niż mogłoby się wydawać, jednak dopiero od niedawna takie przedwczesne siwienie przestaje być tabuizowane i stygmatyzowane.
Dlaczego siwiejemy?
Siwienie dotyka każdego w pewnym momencie życia, niezależnie od rasy, płci czy statusu materialnego. Niektórzy zaczynają siwieć wcześniej, w okolicy 30. roku życia. Dlaczego? Wpływ na to mogą mieć czynniki genetyczne. Siwe włosy to włosy pozbawione melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za naturalny kolor włosów. Pojawienie się siwych włosów jest naturalnym procesem, ale może on być wywołany poprzez czynniki zewnętrzne, np. niedobór witaminy B12 lub silny stres.
Przedwczesne siwienie
Kiedy można mówić o przedwczesnym siwieniu? Wtedy, kiedy proces ten następuje przed 20. rokiem życia.
Przedwczesne siwienie to objaw chorób lub niedoborów. W grupie ryzyka znajdują się osoby z:
- anemią
- zespołem Wernera
- zespołem Booka
- chorobami autoimmunologicznymi, które głównie wiążą się z chorobami tarczycy
- zespołem Waanderburga
- chorobą Addisona
- fenyloketonurią
Czynnikami sprzyjającymi są:
- niedobory
- stres oksydacyjny
Czym jest stres oksydacyjny?
Stres oksydacyjny jest miejscową koncentracją reaktywnych form tlenu. To po prostu proces starzenia, który może być mniej lub bardziej naturalny.
Bez względu na naturalny proces starzenia się, stres oksydacyjny może być spowodowany stresem, promieniowaniem UV, złą dietą oraz ogólnie niehigienicznym trybem życia.
Suplementy a siwe włosy
Tak, jak zostało wspomniane, przedwczesne siwienie wiąże się z niedoborami. Najczęściej są to niedobory witaminy B12, kwasu foliowego i biotyny. Pożądane rezultaty można uzyskać również dzięki multiwitaminie na bazie biotyny, kwasu pantotenowego, a także całego zbioru mikroelementów, np.: miedź, cynk, selen, żelazo.
Polecane są również naturalne suplementy, które zawierają ekstrakt z pestek winogron. Duże znaczenie ma też poziom witaminy D3.
O właściwościach witaminy D dowiesz się więcej z artykułu: Wszystko co musisz wiedzieć o witaminie D3
Naturalne sposoby na siwe włosy
Naturalnymi i tradycyjnymi sposobami na siwienie są:
- maseczki na skórę głowy z ziół indyjskich, jak np.: amala, maka, bringraj
- wcieranie maceratu z amli
- olejowanie skóry głowy i włosów olejem rycynowym lub olejem z orzechów włoskich
- płukanki oraz wcierki na bazie pokrzywy i szałwii
- płukanki przyciemniające z szałwii, pokrzywy lub łupin orzechów włoskich
Ważnym aspektem są także regularne masaże, do których można wykorzystać powyższe produkty. Zdrowa skóra głowy to większa szansa na zdrowe i ładniejsze włosy.
Dieta na siwienie
Warto pamiętać o tym, aby w diecie zadbać zawsze o porcję naturalnych antyoksydantów: sok z aronii, dzikiej róży, borówki, czarna porzeczka, żurawina, pomidory, buraki oraz marchew.
Ważne są także pokarmy bogate w keratynę. Keratyna znana jest wszystkim jako białko włosów i uznaje się ją za podstawowy budulec zdrowych włókien. Jedzenie szczególnie bogate w keratynę to jajka, ryby, chude mięso wołowe, owsianka, komosa ryżowa.
Naturalny proces siwienia włosów mogą opóźnić również pokarmy bogate w miedź. Dlaczego? Pierwiastek śladowy wspomaga produkcję melaniny u nasady włosów, a tym samym zabarwienie koloru włosów. Do grupy produktów bogatych w miedź należą: orzechy, ryby, rośliny strączkowe, kakao, produkty pełnoziarniste. Banan to produkt, który zapobiega rozpadowi melanocytów, które produkują kolorowe pigmenty we włosach.